wtorek, 24 kwietnia 2012

Teoria witarianizmu, część trzecia

Cztery miliony lat witarianizmu, dominacji surowego, ożywionego pokarmu. Człowiek, jak inne zwierzęta, spożywał jedynie naturalne produkty, zerwane z gałęzi, wykopane z ziemi, ale zawsze nieprzetworzone. Dopiero od jakichś ostatnich 50 000 lat przetwarzamy nasze jedzenie. Z początkiem odkrycia ognia, przez mieszanie produktów w jednym daniu po wynalezienie opakowań i sztucznych, szkodliwych dodatków spożywczych. Nasz jadłospis wobec tego uległ zupełnej przemianie. Nasz tryb życia z poszukiwania gotowego, naturalnie występującego w naturze pożywienia zastąpiliśmy przetwarzaniem i tak częściowo zmodyfikowanego produktu.

Kucharzenie powoduje między innymi:
  • utratę wody z naturalnego produktu,
  • denaturacja białka (utrata wartości biologicznej, trudniej przyswajalne i usuwalne),
  • zniszczenie 50% aminokwasów w białkach oraz 50%-80% witamin minerałów,
  • marnotrawienie tlenu (rozkłada się na wolne rodniki),
  • pestycydy stają się bardziej toksyczne,
  • utrata enzymów (giną już w 45°C; enzymy biorą udział w podziale komórkowym, funkcjonowaniu systemu odpornościowego, aktywności mózgu, bez nich nie mogą funkcjonować optymalnie witaminy ani hormony. Rezultatem niedoboru enzymów w pożywieniu są: zaczopowanie układu trawiennego na wpół strawionym białkiem, skrobią i tłuszczem, ale również układu krwionośnego, szybsze starzenie się).
 Zwykle potrzeba dziesięciu enzymów metabolicznych, aby zsyntetyzować jeden enzym trawienny. W rezultacie powiększa się trzustka i dotykają nas: zmęczenie, senność, krócej żyjemy, miewamy zwyrodnienia, tracimy zdolność rozmnażania.

Równowaga kwasowo-zasadowa i odpowiednia pojemność enzymowa zapewniają najlepsze warunki dla organizmu.

Współczesny człowiek nie wie, co powinien jadać, bo zatracił instynkt odżywiania i swój naturalny smak. Stąd pewnie wiele opinii osób, które przechodząc stopniowo na wegetarianizm, opisują walory żywności, których wcześniej nie zauważali.

Warto dostosować roślinne menu do panujących pór roku, charakteru pracy, jaką się wykonuje, aktualnego samopoczucia, uwzględniając lokalne i ekologiczne produkty.

Danie powinno być smaczne, urozmaicone, estetyczne, spożywane w miłej atmosferze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz