poniedziałek, 3 października 2011

Vegan raw food diet, czyli witarianizm po wegańsku

Z grubsza...
Witarianizm definiuje się jako dietę opartą na spożywaniu przynajmniej 75% surowych składników pożywienia. Oznacza to, że reszta potraw powinna być podgrzewana maksymalnie do temperatury 40°C.

Owoce, warzywa, orzechy, nasiona, skiełkowane zboża i zioła stanowią podstawę diety weganina, który spożywa te składniki w stanie jak najbardziej zbliżone do stanu naturalnego, czyli na surowo.
Grupa wegan "raw food" dzieli się na kilka podgrup.
Frutarianie jedzą przeważnie owoce.
Sprutarianie, czyli kiełkomaniacy żywią się sokami i kiełkami roślin.
Sokomaniacy wolą robić świeżo wyciśnięte soki roślinne.
Większość produktów spożywczych jest przetwarzana. Puszkowane, słodzone, solone, przyprawione, przesycone szkodliwymi konserwantami, preparowane.

Błędne mniemanie o vegan raw food
Wielu ludzi sądzi, że weganie jedzący surowiznę odżywiają się wyłącznie surowymi warzywami i owocami. W rzeczywistości dieta taka jest przebogata i bardzo inspirująca. "Bekon" robi się z użyciem dehydratora (suszarki do warzyw z ustawieniem odpowiednio niskiej temperatury, by enzymy zawarte w żywności nie ulegly zniszczeniu) z cienkich plastrów bakłażana marynowanego w occie z melasą lub syropem słodowym, surowy hummus sporządza się z cukinii i nasion słonecznika, ravioli wyczarujemy z grubych ostróżyn korzenia pietruszki lub pasternaku. Ser uda się z orzechów, a czekolada z daktyli, surowego kakao i mielonych migdałów. Ale lista możliwości jest niegraniczona.

Techniki przygotowywania potraw
Witarianie zazwyczaj korzystają z noży, tarek, blenderów o wysokiej mocy, sokowirówek, dehydratorów do przygotowywania swoich posiłków. Mogą nadawać spożywanym roślinom różne formy, zmieniać ich teksturę, nie rezygnując przy tym z ich cennych składników. Dehydrator pozwala na przykład urozmaicić dietę i przy jego pomocy można wykonać krakersy, chlebki, granolę, ciasteczka, batoniki, ciasta. Oprócz tego najbardziej popularne i szybkie do przygotowania są tak zwane smoothie, czyli koktajle warzywne i owocowe oraz świeżo wyciskane soki. Często stosuje się technikę namaczania orzechów, nasion, zbóż czy roślin strączkowych, aby zmiękły, uwolniły cenne enzymy, które będą wówczas lepiej przyswajalne przez nasz organizm lub jak w przypadku strączkowych powoduje uwolnienie gazotwórczego azotu do wody, w której się moczą. Skiełkowane zboża i fasole dodaje się do sałatek, stosuje jako składnik obiadu, past, pasztetów i wymieniać można by jeszcze długo...

Korzyści
Weganie zazwyczaj przechodzą na dietę roślinną z powodów religijnych, etycznych czy zdrowotnych. Witarianie wolą surowiznę, bo ułatwia trawienie naszemu organizmowi. Dieta bogata w warzywa, owoce, orzechy, nasiona odżywia organizm mnóstwem mikroskładników i antyoksydantów, które pomagają zwalczać choroby. Witarianie cieszą się siłą witalną, energią i smukłą, zdrową  sylwetką. Witarianizm to menu dla ludzi zabieganych, nie lubiących przesiadywać w kuchni. Dodatkowym atutem witarianizmu jest pozytywny wpływ na środowisko, bo jeśli nie gotujesz, nie zużywasz mnóstwa energii.

W sumie

Zalety tego stylu życia:
- wzrost energii,
- lepszy wygląd skóry,
- lepsze trawienie pokarmu,
- stabilna waga ciała,
- redukcja potencjalnego ryzyka wystąpienia chorób serca i układu krążenia,
- dieta uwzględnia wysoki poziom minerałów, witamin, błonnika i fitoskładników.

Dieta wegan odżywiających się surowizną wymaga odpowiedniego przygotowania i planu. Trzeba wcześniej pomyśleć o namoczeniu, skiełkowaniu czy dehydrowaniu, jeśli chcemy sporządzić pewne potrawy, bo techniki te są mimo wszystko czasochłonne.
Odmianą może być stołowanie się poza domem, ale i sporym wyzwaniem. Znalezienie surowego przysmaku wielokrotnie może graniczyć z cudem nie tylko w Polsce, ale i zagranicą. Ale i to nie stanowi przeszkody, jeśli dobrze przygotujemy się do wyprawy. Zawsze możemy zaopatrzyć się w domowe przegryzki, tak zwane lunch box, i podróże kulinarne stoją otworem.
Kolejnym ważnym punktem jest kwestia białka w diecie. Tu należy pamiętać o skiełkowanych roślinach strączkowych, orzechach.
Organiczne produkty z pewnością będą wartościowsze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz