Jeśli chcemy dobrze trawić pokarmy i zdrowo się odżywiać, warto powrócić do natury, a kluczem jest właśnie mono menu. Taki jadłospis powinien wyeliminować niezdrowe składniki z diety i jednocześnie należy jeść wartościowe produkty w dużych ilościach.
Pierwsi ludzie żywili się głównie tym, co mogli upolować lub znaleźć. Znawcy antropologii i paleontologii oceniają, że 50% dziennego zapotrzebowania kalorycznego pochodziło z węglowodanów. Do czasu odkrycia zbóż uprawnych znaczna część była pozyskiwana z owoców, nasion, ziół i dziko rosnących warzyw. To, na co był urodzaj, jedzono w bród.
Jak wprowadzić mono menu
Lwią część mono menu powinny stanowić surowe rośliny. Posiłek zawiera przykładowo 1 kg truskawek, pół arbuza czy 7 jabłek.Rozsądne odżywianie
Mono menu pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę trawienia (nie przekracza 40-45 °C). Powrót do zdrowego odżywiania nie ogranicza wielkości posiłków sporządzonych ze zdrowych składników.Układ pokarmowy, który trawi jeden składnik, szybciej go rozkłada bez nadwyrężania organizmu.
Należy zaznaczyć, że mono dieta jest odpowiednia w przypadku witarianizmu i nie należy jej stosować w diecie zawierającej wysoko przetworzone produkty, często zwierzęce czy skrobiowe oraz te poddane obróbce termicznej.
Mono menu odnosi się do bananów czy jagód (bo czy ktoś podejrzewa, że australopitek trzymał w ręce frytki, hamburgera i popijał napojem gazowanym?). Owoce zazwyczaj trawią się lepiej niż gotowane produkty wysokobiałkowe.
Warto wypróbować mono menu, choćby przez jeden dzień. Zjedzmy to, na co mamy ochotę lub jest obfitość w danym sezonie.
Przykład:
Śniadanie: banany
Lunch lub obiad: banany i pomarańcze.
Pamiętajmy!
Dieta jednorodna nie powinna opierać się przez dłuższy czas wyłącznie na jednym składniku. O ile przynosi korzyści stosowana krótko, o tyle może zaszkodzić i powodować deficyty składników odżywczych, gdy jemy wyłącznie jeden produkt każdego dnia. Żaden owoc, warzywo, zboże, orzech czy strączkowe nie zawiera wszystkich potrzebnych nam minerałów i witamin.
Kiedy chcemy połączyć składniki
Naturalnie, łączenie składników jest możliwe i nie wpłynie drastycznie na poziom trawienia. Posiłek powinien składać się jednak z jak najmniejszej liczby składników. Wtedy można spożyć jeden produkt na śniadanie, inny na lunch i zajadać jedno duże danie na obiad w postaci sałatki czy koktajlu.Więcej o łączeniu produktów w następnym poście.
Informacje na podstawie artykułu z raw-food-health
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz