środa, 7 marca 2012

Kiszonki - wstęp

Po co kisić?


1. Produkty kiszone wzbogacają naszą florę bakteryjną w przyjazne bakterie, mają wartość probiotyku.
2. Kiszonki pomagają zredukować wysoki poziom niekorzystnego cholesterolu w krwi.
3. Wzmacniają i stymulują trawienie oraz układ odpornościowy. Pomagają organizmowi zwalczyć, a przede wszystkim zapobiec rozwojowi chorób.
4. Pożyteczne bakterie ułatwiają usuwać z organizmu produkty przemiany materii.
5. Dobre bakterie powstrzymują rozwój szkodliwych mikroorganizmów, co sprzyja zwalczaniu infekcji.
6. Kiszonki są wspaniałym źródłem aminokwasów, witamin i minerałów.
7. Proces kiszenia zwiększa poziom wybranych witamin. To nieocenione źródło witaminy C. [Dawniej kiszona kapusta była często podawana w wojsku, aby zapobiegać szkorbutowi.]
8. Produkty kiszone były spożywane od lat. [Kimchi, kiszona z przyprawami kapusta, jest sztandarowym daniem w Korei. Kimchi ma właściwości medyczne, zapobiega rozwojowi drobnoustrojów chorobotwórczych i starzeniu się.]
9. Proces kiszenia kapusty sprawia, że lepiej się ona trawi niż surowa.
10. Kiszonki dostarczają wartości odżywczych, błonnika, wzbogacają florę bakteryjną jelit, ułatwiają trawienie pożywienia i ceni się je ze względu na walory smakowe.

Co możemy kisić?

Niemal każde warzywo nadaje się do kiszenia. Najlepiej wybierać produkty organiczne, czyli wolne od syntetycznych pestycydów, herbicydów i nawozów.
Kapustne, korzeniowe, pomidory, paprykę, cebula, czosnek, grzyby zapewnią dostatek bakterii kwasu mlekowego, są również dobrym źródłem witaminy C i odrobiny witaminy A.

Jak kisić?

1. Warzywa powinny być obrane, pokrojone (mniejsze w całości, większe pocięte w słupki, w plastry, lub starte) przyspieszy to kiszone.
2. Jarzyny, które są przeznaczone na kiszoną sałatkę należy oprószyć niejodowaną solą i wymieszać w misce, aby uwolnić ich soki. Po przełożeniu do słoika zalać tym sokiem warzywa.
3. Najlepiej używać niechlorowanej wody; inaczej lepiej ją zagotować przez 10 minut i schłodzić.
4. Sól zapobiega rozwojowi drożdży, które mogłyby zniszczyć białko roślinne, które jest pożywką dla kwasu mlekowego. Użyć 1 łyżkę soli na 1 kg warzyw i 1 łyżkę na litr wody.
5. Trzymamy w kamionkowym naczyniu lub słoiku dobrze ściśnięte i zalane roztworem solnym. Przygnieść wierzch talerzykiem i obciążyć ciężarkiem, jeśli chcemy cieszyć się za kilka dni kiszonkami. W przeciwnym razie, zamknąć szczelnie pokrywką słoik.
6. Odstawić na 2-3 dni w temperaturze pokojowej. Następuje wówczas wstępna fermentacja. Jeśli kisimy w słoiku, odstawiamy na kilka tygodni.
8. Do warzyw, dla wzbogacenia smaku, można dodać koperek, gorczycę, owoce jałowca, listki laurowe, kminek, czerwoną paprykę, kolendrę i wiele innych. Liście malin, porzeczki, chrzanu.
9. Korzeń chrzanu doda smaku i wartości odżywcze.
10. Można kisić warzywa pojedynczo, kilka różnych lub komponować kiszone sałatki.

Źródło, z którego korzystałam:





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz