czwartek, 22 marca 2012

Konstruowanie menu


1. Jak najmniej składników.
Oznacza to nie więcej niż pięć. Będziesz rozpoznawał i delektował się każdym składnikiem z osobna, a przy tym oszczędzisz sobie siedzenia w kuchni. Wiele przepisów, czy to wegańskich, czy witariańskich, zawiera ciągnącą się bez końca listę składników. Pamiętajmy, że zioła, przyprawy i oleje to osobny składnik posiłku.

2. Prosty przepis.
Wybierajmy przepisy oszczędzające nasz czas, zarówno w kuchni, jak i w poszukiwaniu produktów w sklepach i bazarach, pieniądze przy zakupie kosztownych urządzeń (dehydrator, miksery).

3. Składniki łatwo strawne.
Ten punkt sumuje dwa poprzednie. Im mniej składników, tym szybciej organizm trawi. Im krócej przygotowywany przepis i mniej przetwarzany, tym mniej kłopotów trawiennych. Dochodzi do tego grupa produktów tłuszczowych, jak orzechy, pestki i awokado, które spowalniają proces rozkładania pożywienia w układzie pokarmowym.

4. Łączenie pokarmów, czyli reguły food combining
Zasada niełączenia cukrów z tłuszczami jest często łamana przy wieloskładnikowych przepisach. Owoce, często suszone, łączy się z tłuszczowymi orzechami czy pestkami. Owoce poza tym szybciej są trawione niż te ostatnie. Połączenie ich w jednym posiłku powoduje dysonans i kłopoty trawienne.

5. Skorzystaj z mono diety
Mono dieta jest najbliższa naturze. Sprzyja trawieniu. Możemy rozkoszować się jednym typem składnika. Przygotowanie ogranicza się do umycia lub obrania, czasem zmiksowania czy pokrojenia.


Opierałam się na źródle

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz