wtorek, 13 listopada 2012

Diwali - Hinduski Nowy Rok 2012



   Hinduistyczne obchody światła są ruchomym świętem trwającym pięć dni. Diwali jest nazwą obowiązującą w północnej części Indii. Na południu święto zwie się Dipawali. Sanskryckie słowo dipawali (दीपावली) oznacza "rząd lamp"  i odnosi się do lampek oliwnych z wypalanej gliny, które są zapalane przed każdym domem na powitanie Lakszmi, bogini szczęścia i dobrobytu. Lampki symbolizują zwycięstwo światła nad ciemnością, dobra nad złem. Oprawę święta wzbogacają sztuczne ognie i dekoracje kwiatowe.
   Diwali jest najważniejszym świętem w Indiach w religii hinduistycznej, sikhizmie, dźinizmie. Data święta jest uzależniona od hinduskiego kalendarza słonecznego (zgodnie z pozycją słońca i księżyca). "Święto słodyczy, upominków, petard i fajerwerków" inicjuje Nowy Rok w Indiach.
   W pierwszym dniu (Dhanteras) ludzie modlą do bogini Lakszmi o dobrobyt i bogactwo. W drugim dniu (Choti Diwali), znanym pod nazwą "Małe Diwali", "Naraka Chaturdashi" lub "Kali Chaudas", według legendy Pan Kirszna zabił złego demona Narakasura. Ludzie adorują bogini Lakszmi i boga Ramę. Trzeci dzień jest właściwym dniem obchodów Diwali. Wyznawcy odwiedzają świątynie Lakszmi, bogini piękna, bogactwa i mądrości Laxmi Poojas i modlą się do Ganeszi, "Boga wszelkiego początku" i "Usuwającego przeszkody". Gdy nastaje czas śpiewania pieśni Aarti, umieszcza się lampki naftowe z bawełnianym knotem na dzień Puja Thali. Nocą zapala się je wokół domostw, co inicjuje Diyas, Światła Dipa lub Lampki Ghee. Kolorowe latarenki, światełka, fajerwerki. W czwartym dniu (Padwa) jest 1 Kartika w kalendarzu hinduskim zwanym jako Govardhan Puja lub Annakoot. Mówi się, że Kriszna pokonał boga deszczu i nieba- Indra. Podniósł on górę Govardhana, aby ocalić życie ludzi od powodzi. W tym dniu wyznawcy gotują mnóstwo dań na kształt góry Govardhana. Według innej legendy z południowej części Indii, Wisznu pokonał króla demonów - Bali. Ostatni dzień Diwali określa się mianem "Bhaiduj" ("Bhai Dooj") także zwany "Yama Dwitiya". Wzmacnia się więzi braci i sióstr. Podobnie jak Yami modlił się za swego brata Yama (boga śmierci), siostry modlą się za swych braci, oni zaś dają upominki w zamian.

źródło: wikipedia , http://www.diwali2011.in/ ,

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz