środa, 13 lutego 2013

Frutarianizm - wstęp


Kim są frutarianie?
To grupa osób, które stanowią podzbiór wegan, którzy z kolei różnie definiują obszar swojej diety. Kierują się ideą symbiozy człowieka-zwierząt-owadów ze światem roślinnym. Jedzenie owoców jest potrzebne, aby przetransportować nasiona, które będą mogły wyrosnąć na kolejny egzemplarz dostarczający pożywienia. Część frutarian karmi się jedynie mocno dojrzałymi owocami, które spadły z drzew, krzewów. Czynią tak, żeby nie krzywdzić i nie zabijać roślin. Jest to chyba najwęższa grupa frutarian. Część poszerza swoje menu o wszelkie owoce, inni uwzględniają także orzechy i wybrane ziarna. Są też tacy, którzy nie stronią od warzyw strączkowych.

Co jest owocem w diecie frutariańskiej?
      Pomidor, jabłko, pomarańcza, ogórek, bakłażan, dynia, cukinia, papryczka chili, winogrona. Orzechy traktowane są różnie, bo między nimi a owocami istnieje mała różnica. Owoce okrywają ziarna, a orzechy są ziarnem, dla którego otwieramy okrywę. Niektórzy poszerzają definicję owocu do: ziaren sezamu, ziaren pszenicy, słonecznika. Wiele warzyw (takich jak różnego rodzaju kapusty) jest prawdziwą skarbnicą składników odżywczych, w tym rozpuszczalnego błonnika. Ale z drugiej strony obfitują w celulozę i inne niestrawne produkty lub brakuje im błonnika. Niestrawny w znaczeniu, że nasz system trawienny nie jest w stanie rozłożyć spożytego materiału i musi go usunąć z organizmu. Ponadto, w przeciwieństwie do błonnika rozpuszczalnego, niestrawne włókna mogą szczotkować i myć delikatną powierzchnię naszego przewodu pokarmowego. (Ten sam efekt, tylko znacznie bardziej spektakularnie, daje ​​błonnik z pełnoziarnistych). Te warzywa są najlepiej trawione, gdy są młode, bo najbardziej miękkie. Aby uzyskać najlepsze wyniki, należy je żuć, a nie kruszyć przy pomocy miksera czy tarki.
     Zajada się zazwyczaj dojrzałe owoce w stanie surowym.
     W naturalnych warunkach ludzie będą odżywiali się owocami. Jak wszystkie zwierzęta, jesteśmy w stanie mniej lub bardziej dostosować się do jedzenia bardzo różnych roślin, a jednak nasz organizm jest "zaprojektowany" na słodki smak, dlatego opiera się głównie na diecie owocowej. Szczególnie uwidacznia się to w upodobaniach dzieci.
     Z żywieniowego punktu widzenia żaden inny pokarm nie może zaspokoić praktycznie wszystkich naszych potrzeb jak tylko owoce (ciesząc przy tym smakiem). Owoce są dla nas tak jak mięso dla drapieżników. Ludzki język na czubku języka odczuwa właśnie słodki smak.
    W dojrzałych owocach węglowodany złożone przekształcane są w cukry proste (glukozę i fruktozę), które nie wymagają trawienia. Enzymy zawarte w owocach przetwarzają z kolei białka na aminokwasy, tłuszcze - na kwasy tłuszczowe i glicerol. Wykonają całą pracę dla nas, a my możemy tylko cieszyć się smakiem!

źródło: http://lolchamp.com/recycling-you-are-already-doing-it; recykling: po prostu to robisz
Frutariański powrót do Edenu i krytyka konsumpcjonizmu
    W Starym Testamencie w Księdze Rodzaju czytamy wersety 1,29-1,31:
     29 I rzekł Bóg: «Oto wam daję wszelką roślinę przynoszącą ziarno po całej ziemi i wszelkie drzewo, którego owoc ma w sobie nasienie: dla was będą one pokarmem. 30 A dla wszelkiego zwierzęcia polnego i dla wszelkiego ptactwa w powietrzu, i dla wszystkiego, co się porusza po ziemi i ma w sobie pierwiastek życia, będzie pokarmem wszelka trawa zielona». I stało się tak. 31 A Bóg widział, że wszystko, co uczynił, było bardzo dobre.
I tak upłynął wieczór i poranek - dzień szósty. 
Frutarianie proklamują według tej definicji powrót do korzeni ("ad fontes"). Chcą prostoty, życia w zgodzie z naturą. Dlatego też proponują zarzucenie uprawy i konsumpcji produktów zbożowych i przetwarzanych. Uwolni to planetę od wyjałowienia, ograniczy nadprodukcję żywności i zużycie energii na jej wytworzenie, a sadzenie drzew owocowych zapewni wieloletni zbiór pożywienia (20-30 lat życia pojedynczego egzemplarza), co gwarantuje długoterminowy globalny zysk w przeciwieństwie do gospodarczej chciwości. Ich pokrewieństwo z dżinizmem przejawia się w powstrzymaniu się od zadawania cierpienia wszelkim istotom żywym (ahimsa), stąd również sprzeciwiają się wszelkiej hodowli. Zatem frutarianizm to dieta wegańska, wykluczająca cieplną obróbkę żywności. Oszczędza się energię i zachowuje składniki odżywcze oraz enzymy.

Frutarianie od kuchni i recykling
     Zaplecze kuchenne frutarian jest skromne. Żadnych specjalnych narzędzi, technik, technologii, opakowań i transportu, środków maskujących smak. Nie potrzeba patelni, garnków, piekarników, kuchenek. Występuje np.: miska, łyżka, nóż, choć i one nie są konieczne. Ogranicza się również produkcję śmieci, bo nie kupuje się butelek, kartonów, puszek, siatki ze sztucznego tworzywa zastępuje się materiałowymi, wieloletniego użycia (płócienne, bawełniane...)

Powrót do prostego, nie przetworzonego pożywienia - ćwiczenie
Zwolnić.
Wsłuchać się w wewnętrzny głos własnego ciała.
Uruchomić intuicję.
Ćwiczenie z jabłkiem:
  1. Wyłącz wszelkie „rozpraszacze” uwagi, jak: muzyka, TV. Spróbuj się wyciszyć.
  2. Weź jabłko w dłoń.
  3. Powąchaj.
  4. Obracaj w dłoniach.
  5. Ugryź i rozkoszuj się jego teksturą.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz