poniedziałek, 12 marca 2012

Kwas kontra Zasada - system trawienny i skutki zakwaszenia organizmu

System trawienny

Nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważną funkcję w organizmie pełni system trawienny. Od tego zależy jakość naszego istnienia. Długość życia, jego jakość i samopoczucie oraz nasze myśli. Kolor języka jest jak papierek lakmusowy naszego ciała, świadczący o jego zdrowiu. Zęby są istotnym składnikiem w początkowej fazie trawienia. Należy dokładnie przeżuwać pokarm - trzydzieści razy!Najlepiej zachować swoje uzębienie do późnej starości. Sztuczna szczęka może nastręczać problemy z przeżuwaniem i wywołać anomalia trawienne. Żucie uwolni to ptialinę w ślinie, której zadaniem jest wniknięcie w gryzione pożywienie zanim przemieści się ono do żołądka i nadanie mu odczynu zasadowego. Alkaiczność jedzenia stymuluje wydzielanie w żołądku soków trawiennych (kwas solny i pepsynę). Jeśli przeżuta masa jest mało zasadowa, jedzenie fermentuje. Skutkiem tego są wzdęcia, zgaga, niestrawność. Żywność (pokarmy stałe i płyny) powinny być spożywane w niewysokiej temperaturze, nie gorące i nie zimne.

Skutki zakwaszenia organizmu

wymioty, drażliwość, senność, bóle głowy, ciężki oddech, acetonowy oddech z ust (świeżo skoszonej trawy), kwaśny mocz
Objawy częste u diabetyków, którzy mają zachwiany metabolizm tłuszczów.
Co pomoże: jedzenie owoców, picie soków owocowych łyczkami, przegryzka co 2-3 h, mrożone pomarańcze i ananasy, owoce z kwasem mlekowym (rejuvelac).
Co szkodzi: pożywienie zachowujące w organizmie odczyn kwaśny, nieodpowiednio przeżuty pokarm, przyprawy, smażenie, ciasta, skrobia, tłuszcze, popijanie płynów w czasie jedzenia, nieregularne i późne posiłki.

źródło:
Radiant healing, The many paths to personal harmony and planetary wholeness, Isabel Bellamy, Donald MacLean

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz