Andrzejki znane też jako Jędrzejki lub Jędrzejówki. Wieczór wróżb w wigilię imienin świętego Andrzeja. Pierwsza polska wzmianka pisana pojawiła się w 1557 roku dzięki Marcinowi Bielskiemu.
Dawniej w Andrzejki wróżyły tylko panny, kawalerowie robili to kilka dni wcześniej - w Katarzynki. Nasi przodkowie wierzyli, że w tym czasie przebywają wśród żywych dusze zmarłych i to właśnie one mogą nam zdradzić przyszłość. Oprócz lania wosku, wróżono licząc szczapy drewna przyniesionego do domu. Liczba parzysta znaczyła wczesne zamążpójście.
Podobnie liczono sztachety w płocie. Zamążpójście zwiastował też palony len, gdy kłębki leciały do góry. Jeśli panna chciała dodatkowo poznać imię męża, rzucała za siebie skórkę jabłka.
Dawniej wróżby miały zupełnie inny charakter niż dziś. Mocno w nie wierzono i podchodzono do nich bardzo poważnie. - Jeżeli panna wróżyła sobie w Andrzejki i wychodziło jej, że długo zostanie panną, albo starą panną, albo pójdzie do zakonu, bo i takie były też wróżby, to wracała z tych wróżb andrzejkowych zmartwiona, a często nawet zapłakana - dodaje Artur Gaweł.
źródło
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz