piątek, 11 maja 2012

Wapń - pytania i odpowiedzi




Jak można się ustrzec przed osteoporozą, stosując dietę witariańską? 
Vegan raw food opiera się wyłącznie na składnikach roślinnych.
Skąd pochodzi źródło wapnia?
Z ziemi. Rośliny absorbują minerały zawarte w glebie poprzez system korzeniowy i stamtąd jest on rozprowadzany łodygą do liści. Zwierzęta, jedząc je, dostarczają sobie wapń. Jego ilość jest odpowiednia, by układ kostny mógł prawidłowo funkcjonować.
Dlaczego potrzebujemy wapnia?
Układ kostny jest zbudowany z 99% z wapnia. Pozostały 1% jest we krwi i dociera do komórek. Jest minerałem kluczowym dla funkcjonowania serca, rozwoju mięśni, regulacji tkanki nerwowej i naczyń krwionośnych, jak i budowy szkieletu ciała.
Co się dzieje, gdy zaczyna brakować wapnia?
Kości i zęby stają się kruche i słabe, co naraża nas na złamania.
Groźba osteoporozy i osteopenii.
Utrata wapnia z kości i krwi przyczynia się do osłabienia układu kostnego. Jeśli poziom wapnia w organizmie się obniża, wówczas mamy do czynienia z osteopenią, a gdy ten proces się pogłębia – osteoporoza.
Co hamuje wchłanianie wapnia?
Wysokie spożycie białka powoduje zakwaszanie krwi, ciało, aby zachować równowagę, uwalnia wapń z kości. Ważne, aby podkreślić fakt, że białko pochodzenia roślinnego nie powoduje tego efektu. Mariana Bozesan w książce „Diet for a new life” pisze, że żyrafy, goryle i słonie czerpią białko z warzyw. Brokuły zawierają 45% białka. Magnez przenosi wapń do budowy kości.
Proporcje magnezu do wapnia (2:1). Proporcje wapnia do fosforu (2:1).
Co szkodzi?
Konsumpcja potencjalnie szkodliwych substancji takich, jak:
nadmiar soli, białka, alkohol, tytoń, tłuszczu, cukru i żywności przetworzonej. Korzystanie z niektórych leków, brak światła słonecznego, obecność toksyn w środowisku, a nawet stres ma niekorzystny wpływ na kości.
Jakie jest najlepsze źródło wapnia?
Zielone liście warzyw (jarmuż, wspomniane brokuły, kapusta, pietruszka). Suszone figi i daktyle, orzechy, szczególnie migdały i orzechy brazylijskie również zawierają znaczną ilość. Sezam i pasta sezamowa zwana tahini są chyba najlepszym źródłem wapnia w diecie obok alg morskich.
Inne sposoby utrzymania prawidłowego poziomu wapnia.
Regularne ćwiczenia, kilkunastominutowe przebywanie na słońcu dla zapewnienia sobie dawki witaminy D oraz K ze spożywania zielono listnych.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz