środa, 16 maja 2012

Czy jesteśmy „skrobiożercami”?

Ziemniak - źródło skrobi



Produkty bogate w skrobię:
  • zboża (ziarna), 
  • korzenie i rośliny bulwiaste 
  • oraz rośliny strączkowe.
Zboża (ziarna i nasiona)
   Wiele ziaren czy nasion traw i innych roślin zielnych jest pożywieniem ptaków. Ludzie jednak nie mogą ich jeść w stanie dzikim. Po pierwsze, w postaci, w której rosną w naturze, nie pozwalają nam na dokładne przeżucie i prawidłowe połknięcie. W gardle lub w przełyku ptaków jest wole, które niczym specjalny worek, w którym kiełkują połknięte nasiona, stając się łatwo strawne. Surowe ziarna nie mogą być strawione, nawet jeśli poddamy je gotowaniu. Zawierają bowiem węglowodany złożone, które wymagają do ich podziału, rozłożenia, dużego nakładu pracy ze strony układu pokarmowego. W naturze musielibyśmy nasiona zbóż zjadać z łuską. Wydaje się to niemożliwe nawet jeśli zmielić ziarna i jeść ten proszek łyżką. Faktem jest, że w swej surowej postaci naturalne nasiona zbóż są dla nas nieatrakcyjne jako żywność. Zatem gdybyśmy nie wynaleźli ognia, pozostalibyśmy tylko ziarnojadami, ale w postaci kiełków.
 
Korzenie i bulwy skrobiowe
   Zwierzęta, które żywią się korzeniami i bulwami, są anatomicznie przystosowane do kopania i rycia (ryjek, pazury). Dla osoby bez specjalnych narzędzi nie jest to łatwe zadanie. I motywacja jest o tyle trudniejsza ze względu na smak i trudno przyswajalną formę. Niektóre warzywa korzeniowe (rzepa, brukiew, słodkie ziemniaki, ziemniaki, buraki, marchew, pasternak) można spożywać na surowo, ale obecnie jest to prawie nie praktykowane. Ponadto ludzie dbają bardzo o czystość posiłku, a pokarm rosnący w ziemi jest pokryty zanieczyszczeniami.

Rośliny strączkowe
   Oprócz ptaków i świń, bardzo mało zwierząt czerpie przyjemność z jedzenia ziaren i bulw, bo są niestrawne i toksyczne dla większości ssaków. Dla człowieka surowe, dojrzałe ziarna roślin strączkowych nie tylko nie są smaczne, ale również posiadają toksyny. Młoda fasola jest jadalna i nietoksyczna, ale jej wartość odżywcza jest wątpliwa. Fasolę chwali się za wysoką zawartości białka, ale jest to wątpliwą zaletą, uznając, że nadmiar białka (ponad 10% wszystkich kilokalorii) nie przynosi niczego dobrego człowiekowi. Wysoka zawartość białka i skrobi - takie mamy połączenie w roślinach strączkowych - sprawia, że ​​fasola staje się trudna do strawienia. Gazy powstałe w wyniku jej spożycia są oznaką naruszenia procesów trawiennych. Dodatkowo, rośliny strączkowe zawierają zbyt mało witaminy C - niezbędnej dla ludzkiego organizmu.
   Normalnie do strawienia produktów skrobiowych - ziarna, rośliny strączkowe, korzenie i bulwy - zwierzę musi dostarczyć dużą ilość enzymu, który rozkłada skrobię (amylaza). W ludzkiej ślinie zawartość amylazy jest stosunkowo niewielka i o słabym działaniu (wystarcza do strawienia niewielkich ilości skrobi znajdującej się w niedojrzałym owocu). Ilość amylazy, który jest wytwarzany przez trzustkę, jest również wystarczająca do przyswojenia bardzo niewielkiej części skrobi.


źródło

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz